Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

Varis Nedir Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

Varis Nedir Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.  Varis tedavisi ve varis hakkında bilinmesi gerekenler varis ile ilgili bilgiler. Varis nedir?Sevgili okurlarım, Varis nedir? Varis, derinin hemen altında görebileceğiniz şişmiş, bükülmüş damarlardır. Varıs toplar damarlarının derının altında, gözle gurunebılen mor ve mavi renkte damarların şişmesıdır. Varis toplar damarların belirtileri içerisinde en belirgin olanı ise koyu mor ve mavi renkli damarların oluşmasıdır. Bır cogumuzda varis var ve biz bu problem le nasıl basa cıkacagımızı bilemiyoruz. Peki bunun bir tedavisi yokmu? Tabıkı var iki tedavi şekli var bırıncısı hafif varisler, çok rahatsız etmediği sürece kişi kendi kendini evde bıtkısel şekilde tedavi ederek te bu durumu düzeltebilir. Varis Nedir  Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

Bunun için sızlere önerebilecegım E-kitap olarak Varis tedavisi için tıklayın . Alıp bu konuda destek alabilirsiniz. Diğer bir tedavi şekli ise Varisin ağır olduğu rahatsız edici durumlarda beklemeden Doktura basvurmalisiniz. Sızlere varis hakkında ne varsa detaylı bilgiler sunacağım. Bloguma abone olmayı unutmayın.
Derının altındaki damarların toplanıp sısmesı, Varisli insanlarda cokca gurunen bir durumdur. Genellikle az sayıda belirtilere neden olurlar. Bazen varisli damarlar hafif ila orta derecede ağrıya, kan pıhtılarına, cilt ülserlerine (yaralara) veya diğer sorunlara neden olurlar. Bazılarında varıs ilerler ve ciddi rahatsızlıklara yol acar bu yuzden onceden tedbir almak tedavi olmak ilerde hastalığın ilerlemesini önleyecektir. Varis Nedir Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

Varis nasıl olusur?

Oncelıkle varıs hakkında bılgı edınelım. İşin aslı Varise, Valflerın hasarlı olması neden oluyor. Valf nedır? Valf Damarların tek yönlü kalbe taşımasına yardımcı olan unsurlardır. Kanı vücudunuzun dokularından kalbinize taşıyan kan damarlarıdır. Kalbin oksijen almak için kanı ciğerlerine pompalar. Oksijen bakımından zengin kan, vücudunuza, arter adı verilen kan damarlarıyla pompalanır. Damarlarda kanın kalbinize doğru akmasını sağlayan tek yönlü valfler bulunur. Valfler zayıf veya hasarlıysa, kan artar ve damarlarınızda toplanır. Bu, damarların şişmesine neden olur ve bu da varisli damarlara yol açar.  Varis Nedir  Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

VARİS ÇEŞİTLERİ NELERDIR?

Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.
Oncelıkle varıs hakkında detaylı bilgiler edinelim. Varıs çeşitleri nelerdir?
Varıs cesıtlerı bir çok kola ayrılır.
Varis Nedir  Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

 Bacak ve/veya Kol Varisleri 4’e ayrılır.

1- İÇ VARİS:

Bacak ve/veya koldaki kasların içinde olan toplardamarın yetmezliğidir. Valflerın hasarlı olmasından kaynaklı, İç toplardamarda varis olsa bile dışardan görülmez ama dış toplardamar varisine göre çok daha tehlikeli ve sinsidir. Esas olarak bacaktaki kanı kalbe götüren toplardamar olduğu için iç varis dış varise göre öncelikli tedavi edilmesi şarttır. Cunku ıc organlara zarar verebilir. İç varisi olan bir hastanın bacağında hiçbir varis görüntüsü olmayabilir. Bunu gözle guremediginiz zaman anlayamayabilirsiniz başlangıçta. Tanısı ve tedavisi için iç variste uzmanlaşmış kalp ve damar cerrahı gerektirir. Bunun için şüpheniz varsa mutlaka bir doktura başvurunuz. Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

2- DIŞ VARİS:

Yanı gözle gorunebilen varis.
Bacak ve/veya koldaki derinin hemen altında olan yüzeyel toplardamarın yetmezliğidir. Toplandiginda, bazilarinda Baya bir şişme meydana gelebilir. 3 tipe ayrılır:
Telenjektazi (Kılcal varisler): Derinin üzerinde çıkıntı yapmayan, cilt ile aynı seviyede, 0.5 – 2 mm kalınlığında, kırmızı,mor,mavi renkte olan örümcek ağı şeklindeki damar ağlarıdır. Gözle görülür ama dokunmakla hissedilemezler. Pek şişkin değildirler. Varis Nedir  Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

Retiküler varisler:

Derinin üzerinde hafif çıkıntı yapan, 2 – 3 mm kalınlığında, rengi yeşil, mavi ve mor olan varislerdir. Hafif siskindirler. Gözle görüldüğü gibi dokunmakla da hissedilirler.
Büyük varisler: Ciltten aşırı çıkıntı yapan, kıvrıntılı ve genellikle yeşil renkteki varislerdir. Bazen aşırı bir anda cildin altında yumurta kadar büyüyüp bir kac dakika toplu kalabiliyor. Tabı sürekli yasanan bir durum değil arada oluşur bir kac dakika sonra düzelir.

3- YÜZEYEL VARİSLER

B. ÖZOFAGUS VARİSLERİ

Özellikle karaciğer hastalarında artan toplardamar basıncı nedeniyle mide ve yemek borusunun birleşim yerlerinde oluşan varislerdir. Bu daha tehlikeli bir durumdur Ve mutlaka doktura bas vurulması gerekir. Varis kanaması portal hipertansiyonun ciddi bir komplikasyonudur. Akut varis kanamasını hemen durdurmak çok önemlidir. Akut varis kanaması nedeni ile gelen hastaların, öncelikle solunum ve hemodinamik durumları düzeltilmeli, parenteral yolla geniş spektrumlu antibiyotikler uygulanmalıdır. Akut varis kanamalarının tıbbi tedavisinde terlipressin, somatostatin, octreotide gibi vasoaktiv ilaçlar iki ile beş gün süreyle kullanılir. Bu ilaçlar akut varis kanamasını durdurmada oldukça etkilidirler, yan etkileri azdır. Ciddi kanama bulguları olan hastalarda, erken endoskopik girişim yapılmalıdır. Akut varis kanamalarında uygulanan endoskopik tedavi girişimleri skleroterapi, band ligasyonu ve doku yapıştırıcılarının injeksiyonudur. Bu dokturlarin gozetiminde tedavi edilir. Ligasyon kanamayı kontrolda, ilk seçilecek endoskopik tedavidir. Ligasyonun teknik olarak zor olduğu vakalarda skleroterapi uygulanmalıdır. Doku yapıştırıcıları mide varislerinden ve kardiya civarındaki mide-özofagus varislerinden olan kanamaların tedavisinde kullanılır. Akut varis kanamalarının tedavisinde, önceden başlanan vasoaktiv ilaçlara endoskopik tedaviler eklenerek, kombine uygulamalar yapılabilir. Beş gün içerisinde iki endoskopik tedavi girişimine rağmen varis kanamasının devam ettiği durumlarda transjugular intrahepatik portosistemik şant, yada şant operasyonları yapılmalıdır.  Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

C. ANAL VARİSLER BASUR.

Anüs etrafında ve içinde görülen toplardamar genişlemeleridir. ‘Basur’ veya ‘hemoroid’ olarak da bilinirler. Özellikle kabızlığı olan hastalarda bacak varisleri ve erkeklerde görülen varikosel, bayanlarda görülen vajinal varislerle birlikte olabilir.
Makattan gelen kanamalara neden olabilir. Ayrıca makattan oluşan kanamaya neden olan hastalıklar arasında yer alan anal fissür, hemoroid ve soliter rektal ülser sendromunun, kanama, ağrı, hayat kalitesinde bozulma gibi ciddi sonuçları vardır. Bu tip varisler insanın günlük yaşamlarını rahatsız eder. Tanıda endoskopik inceleme mutlaka yapılmalıdır. Doğru tanıyla bu hastalıkların tedavileri nispeten kolaydır. Tedavisi medikal ve cerrahi yaklaşımlardan oluşmakta, ayrıca diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri tedavide önemli yer tutmaktadır. Tedavi konusunda sızede çok sorumluluklar düşer diyetle bu durum duzelebilmesi muhtemeldir.  Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

D.VARİKOSEL

Erkeklerde testisi saran toplardamarların genişlemesi ile olan varis çeşididir. Genellikle doğuştan itibaren vardır ve yaşla birlikte ilerleyerek sperm yapım bozukluğuna yani kısırlığa yol açar. Bu tip varis hastalığı olan erkekler mutlaka dokturu ihmal etmemeli. Varis hastalığı olan erkeklerde sıklığı artar. Bacakta varis ve varikoseli olan hastanın eş zamanlı tedavi edilmesi mümkündür.
Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen beyler bu varis türü, çocuk sahibi olmaya engel olabilir.
Varikosel, erkeklik organına ve erkeklik torbasına giden toplardamarların genişlemesi ve kıvrılmaları ile oluşan damar hastalığıdır. Toplumdaki erkeklerin %15, infertilite kliniklerinde değerlendirilenlerin %19-41’inde varikosel bulunmaktadır. İleriki yaşlarda kısırlığı gelişen erkeklerde varikosel sıklığı %80’lere çıkmaktadır. Sağ ve sol internal spermatik ven drenajları arasındaki anatomik farklılıklar, venöz reflüye yol açan venöz kapakçıkların yetersizlikleri ve spermatik venlerde artmış hidrostatik basınç varikosel gelişimini açıklamak için ileri sürülen en popüler teorilerdir. Varikosele bağlı infertilite testiküler ısı artışı, artmış venöz basınç, artmış testiküler kan akımı, hormonal bozukluklar, toksik maddelerin birikmesi, artmış reaktif oksijen türleri, artmış germ hücre apopitozisi ve moleküler/genetik değişiklikler gibi birçok faktöre bağlı olabilir. Doktura başvurulması gereken bir durum, Bunun için tedavi şart.  Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

E.VAJİNAL Varisler.

Kadınlarda da gurulebilen varis turudur
‘Vulvar varisler’ de denir. Kadınlarda cinsel organın dış dudakları üzerindeki toplar damarların genişlemesi ile varis oluşmasıdır. Genellikle aynı hastada bacaklarda da varisler mevcuttur.
Bu varis turude sıkıntılıdir.
Vulvar – vajinal diğer adıyla genital varisler, teşhis yöntemlerindeki ilerlemelere rağmen halen, hasta ve hekim açısından sıkıntılı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğu zaman vulvar varisler, bacaklardaki varislerin muayenesi sırasında, sorulan birkaç soru ile üzeri kapalı bir şekilde, utanarak geçiştirilir. Bazı bayanlar dokturdan çekinerek tüm rahatsizliklarini tüm detaylarını bazen anlatmiyorlar. Bu yanlış bu konuda net ve açık olun dokturunuza çekinecek birşey yok, sağlığınız herşeyden once gelir. Hasta sıklıkla Kadın Doğum Uzmanları tarafından muayene edildiği sırada saptanarak biz Kalp Damar Cerrahlarına yönlendirilir.

Vulvar varisler (genital varisler), diğer varisler gibi bir toplardamar hastalığıdır.

En sık olarak, adından da anlaşılabildiği gibi vulva(genital) bölgesinde bulunur. Buradaki labia major ve labia minor adı verilen oluşumlarda yer alan toplardamarların aşırı derecede genişlemesi hastalığın gözle görünür hale gelmesine neden olur.Bu sadece estetik bir sorun değil çoğu zaman hastalarda yürüme sırasında rahatsızlık hissi, vulvar bölgede şişkinlik varlığı,basınç hissedilmesi, kaşıntı, ağrı, ele gelen kitle ve cinsel birleşme sırasında ağrı,kanama olabilir. Bunlar sıkça gurulebilen belirtilerdir. Genellikle gebelikle birlikte bu tür semptom ve bulgular çok hızlı ilerleme kaydeder. Gebelik sırasında, teşhis edilmiş vulvar varislerin tedavisi semptomatik yani o süre boyunca hastayı rahatlatma tedavisdir. Bu nedenle, hamilelere özel olarak tasarlanmış ve bacağının en küçük çapa sahip olduğu sabah saatlerinde alınan ölçülerine uygun orta basınç kompresyon çorabı (varis çorabı), her iki bacağa lokal soğuk uygulaması ve varsa kaşıntı için anti-histaminikli ciltten uygulanan kremler tedavi amaçlı kullanılabilir.

Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

Vulvar varis (genital varisler) ile ilgili olarak sık sorulan sorulardan biri de gebelikte oluşan Vulvar varislerin kalıcı olup olmadığıdır? Vulvar varisler (genital varisler), genellikle iyi huylu olup, doğum sonrası 6 – 8 haftadan sonra yavaş yavaş yok olurlar. Çünkü bu tür varisler hamilelik döneminde oluşur, hamilelik bittikten sonra yavaş yavaş yok olur
Bu durum gebelikte vulvar varis oluşumunu tetikleyen 2 önemli faktörün ortadan kalkmasıyla açıklanır.1)Hormonal değişimin normal gebelik öncesi duruma dönmeye başlaması. 2)Gebeliğin sonlanmasıyla vücudun ana toplardamarı olan Vena Kava Inferior’e baskı yapacak bir kitlenin(fetus,plecenta vs.) ortadan kalmasıdır.Vücudun fizyolojik sürecine girmesi 6-8 haftayı bulacağı söylense de hastaların mevcut semptomlarının geçmesi hastadan hastaya değişkenlik gösterir. bu süreç, doğum sonrası ortalama 1 yılı bulmaktadır.
Sık sorulan sorulardan biri de vulvar(genital) varisleri olan bir gebede doğum şeklinin ne olması gerektiğidir. Hamile bayanlar bu durumdan çok rahatsız olup bu konuda kaygilanmaktadirlar. Tek başına vulvar varis varlığı sezeryan ile doğum yapmak için kesin bir neden değildir. Bu duruma gebeyi takip eden Kadın Doğum Uzmanı ve Kalp Damar Cerrahisi Uzmanının birlikte karar vermesi gerekir. Bunun tedavisine kesinlikle doktur karar verir. Ancak jinekolojik muayenede ve görüntüleme sırasında vajina içine kadar kanamaya meyilli varisler,pelvik damarların venöz yetmezliğe bağlı çap artışı(normal doğum sırasında karın içi basıncının artıp kanama riskinin artması),epizyotomi hattı üzerinde kanama riski oluşturacak variköz oluşumlar mevcutsa vajinal yolla doğum tercih etmemek gerekmektedir. Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

Bu konu hakkında Asıl temel soru şudur;

Vulvar Varislerimin (Genital Varisler) Teşhisi ve Tedavisi İçin Kime Başvurmalıyım? Bu sorunun cevabı
Burada önemli olan hastanın doğru anamnez ve muayenesi yapılarak doğru hekime yönlendirilmesidir.Bu konuda Kadın Doğum Uzmanı hekimler hastalarında muayene sırasında vulvar(genital) varis saptadıkları zaman hastayı mutlaka bir Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanına yönlendirmektedirler.Ancak hasta doğrudan kendi seçimiyle bir Kalp Damar Cerrahi uzmanına başvurduysa konunun başında da belirttiğimiz gibi bacağında varis şikayeti ile gelen her bayan hastaya anamnezinde vulvar(genital) bölgede de varisinin olup olmadığı istisnasız sorgulanmalı ve bacaktaki varislere ek olarak, vulvar(genital) varisleri de mevcutsa, mutlaka karın içi bölgesinin ultrasonografik incelemesi istenmelidir.Eğer hasta gebeyse doğumdan sonraki 3. ayda yapılması uygundur. Pelvik ultrasonografi, venografi (toplardamarların özel boya ile çekilen anjiografisi) ve bacakların venöz doppler ultrasonografileri uygulanacak diğer yöntemlerdendir.  Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

Sevgili okurlarım konuyu ozetleyelim.
Konuyu özetlemek gerekirse doğum yapmış veya yapacak veya doğum sayısını tamamlamış, bacakta varis ile gelen her hastaya, vulvar(genital) bölgede varis olup olmadığı mutlaka sorgulanilir. Ovaryan toplardamarda saptanan yetmezlikte, bu toplardamara yönelik olarak yapılacak tedavi (coil embolizasyonu veya skleroterapik enjeksiyon) hastalığın buna bağlı nedenini de ortadan kaldıracaktır. Obturatuar ven ve/veya iç pudental ven(toplardamar)dallarına da selektif kateterizasyon ve köpük tedavisi yapılması gerekebilir. Pelvik toplardamarlardaki yetmezlik tedavi edildiğinde, vulvar varislerde yavaş, yavaş ortadan kalkacaktır.anlaşıldığı üzere tedavi multidisiplinerdir ve tedavi hastalığın nedenine yönelik olmalıdır. Tedavi sonrası takipler ise yine teşhis aşamasında olduğu gibi hem Kadın – doğum, hem de Kalp ve Damar cerrahisi bölümlerince yapılmalıdır. Bu tip varis olanlar tedaviyi birakmamalidir sonuna kadar dokturunuzu ihmal etmemelisiniz. Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

BOYUN VARİSLERİ

 “Juguler venöz flebektazi” terimi, juguler venin yani BOYUN TOPLARDAMARININ dışa doğru anormal GENİŞLEMESİ olarak tanımlamaktadır. Eskiden nadir olarak literatürde yer bulurken, son zamanlarda daha sık izlenmeye başlanmıştır. Günümüzde artık bir çok kişide görülebiliyor. En sık internal juguler vende görülmekle birlikte, eksternal ve anterior juguler venlerde de saptanabilir. Boynun sağ tarafında daha sık izlenmektedir ancak boyunun her iki tarafında da rapor edilmiş olgular da mevcuttur. Genellikle çocuklarda görülmekle birlikte erişkinlerde de nadiren bildirilmiştir. Nedeni tam açıklığa kavuşturulamamış olup ven duvarındaki yapısal defektler, toplardamara bası, travma, kendiliğinden veya venin anatomik anomalileri gibi nedenler düşünülmektedir. Daha çok çocuklarda görünen bir varis türüdür.  Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

YÜZ Varisleri.

 Yüzümüzde bulunan damarsal sorunlar başlığı altında pek çok bozukluk yer alır. Ve bu en ilgincidir. Hani yüzünde aşırı şişkinlik bulunan insanları gururuz ya şaşırıriz işte bu o insanların yüz varisine uğramış halidir. Aynı şekilde yüzde port şarabı lekesi guruntusude mevcuttur. Bu görüntü bozukluğunun yaş gruplarına göre görülme sıklığı değişir. Çocukluk yaş grubunda hemanjiyomlar ile porto şarabı lekesi gibi doğumsal damarsal anomaliler öne çıkar. Bunun yanında kapiller, venöz, lenfatik ya da kombine damarsal malformasyonlar; ve bunlarla ilişkili pek çok sendrom tanımlanmıştır. Bu lezyonları tanımak ve zamanında müdahale etmek önemlidir. Çünkü geç dönemde yapılan tedavilerde yüz güldürücü sonuçlar almak daha zordur. Öte yandan erişkin yaş grubunda yüzde sıklıkla telenjektaziler, venöz göllenme, spider anjiyom gibi lezyonlar görülür. Ayrıca yaşla beraber büyüyerek devam eden porto şarabı lekesi de bu yaş grubunda karşımıza çıkar. Bu lezyonlar hasta için tıbbi ve kozmetik problem oluşturur. Lazer teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte, doğuştan ve sonradan oluşan damarsal lezyonların lazer ile tedavisi belirgin şekilde artmıştır. Bu konuda dokturu ihmal etmeyin.  Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

Fasiyal vasküler lezyonlar başlığı altında geniş yelpazede pek çok lezyon yer alır. Bu lezyonların yaş gruplarına göre görülme sıklığı değişir. Pediatrik yaş grubunda infantil hemanjiyomlar ile porto şarabı lekesi gibi konjenital vasküler anomaliler öne çıkar. Bunun yanında kapiller, venöz, lenfatik ya da kombine vasküler malformasyonlar; ve bunlarla ilişkili pek çok sendrom tanımlanmıştır. Bu lezyonları tanımak ve zamanında müdahale etmek önemlidir. Çünkü geç dönemde yapılan tedavilerde olumlu sonuçlar almak daha zordur. Öte yandan erişkin yaş grubunda yüzde sıklıkla telenjektaziler, venöz göllenme, spider anjiyom gibi akkiz lezyonlar görülür. Ayrıca yaşla beraber büyüyerek devam eden porto şarabı lekesi de bu yaş grubunda karşımıza çıkar. Bu lezyonlar hasta için medikal ve kozmetik problem oluşturur. Bu tip varis türlerini tedavi etmek için teknolojinin yardımıyla daha kolay olmuştur. Lazer teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte, konjenital ve akkiz vasküler lezyonların lazer ile tedavisi belirgin şekilde artmıştır. Bunun yanında komplike infantil hemanjiomlarda, yakın zamanda propranolol ile elde edilen başarılı sonuçlar bu ilacın ilk tercih olarak kullanımını gündeme getirmiştir.  Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

Genel anlamda tedavi

Varis tedavisi nasıl olur?

Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.
Variköz venler için birçok faktör riskinizi artırabilir. Bu faktörlerin örnekleri arasında aile öyküsü, ileri yaş, cinsiyet, gebelik, fazla kilo veya obezite , hareket eksikliği ve bacak travması bulunur.
 Varisli damarlar yaşam tarzı değişiklikleri ve tıbbi prosedürlerle tedavi edilir. Tedavinin amacı semptomları hafifletmek, komplikasyonları önlemek ve görünümü iyileştirmektir. Varis belirtileri nelerdir, hangi durumlarda gözükür:  Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

GENEL VARİS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.
Bacaklarda ağrılı veya ağır bir his bacaklarda kanın aşırı toplanıp şişmesi gibi.
Alt bacaklarda yanma, zonklama, kas krampı ve şişlik.
Uzun süre oturduktan veya ayakta durduktan sonra kötüleşen ağrı
Damarlardan birinin veya daha fazlasının kaşınması.
Damarlarda kanama
Deride kırmızı renk değişikliği olan damarda ağrılı bir kordon
Renk değişiklikleri, ayak bileğine yakın cilt veya cilt ülserlerinin iltihaplanması. Gibi durumlarda genel olarak sızde varis vardır bunun önlemini hemen almalısınız.  Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

DOKTURA BASVURMALIMIYIZ?

Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.
Hangi durumlarda doktora görünmeli?
Aşırı bir ağrı, bir toplama şişme veya damar kanaması olduğunda mutlaka Doktura basvurmalisiniz. Onun dışındaki durumlarda bazı varis tedavisi uygulamalarini uygulayarak kendiniz bu durumu hafifletebilirsiniz. Egzersiz hakkında bacaklarınızı kaldırma veya kompresyon çorapları giyme gibi kişisel bakım variköz venlerin ağrılarını hafifletmenize yardımcı olabilir ve daha da kötüleşmelerini önleyebilir. Bunun yanı sıra varise karşı, bitkisel çözüm önerileri sunuyor. Egzersizleri yaparak Bunun için sürekli gereken hareketleri yaparak o bölgenin zamanla düzelmesini sağlayabilirsiniz. İlerki zamanlarda ise yaramadığını düşünürseniz, ozaman Doktura basvurunuz. Ancak damarlarınızın nasıl göründüğü ve hissettiği konusunda endişeleriniz varsa ve kişisel bakım önlemleri durumunuzun daha kötüye gitmesini engellemediyse doktora gitmek şart.
Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

DOKTORA BAŞVURMALI MİYİZ?

 Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.  Hangi durumlarda doktora görünmeli?
Aşırı bir ağrı, bir toplama şişme veya damar kanaması olduğunda mutlaka Doktora başvurmalısınız. Onun dışındaki durumlarda bazı vâris tedavisi uygulamalarını uygulayarak kendiniz bu durumu hafifletebilirsiniz. Vâris tedavisi için tıklayın E-kitap olarak Professional’ı yardım alabileceğiniz Kitapta, Egzersiz hakkında bacaklarınızı kaldırma veya kompresyon çorapları giyme gibi kişisel bakım variköz venlerin ağrılarını hafifletmenize yardımcı olabilir ve daha da kötüleşmelerini önleyebilir. Bunun yanı sıra varise karşı, bitkisel çözüm önerileri sunuyor. Egzersizleri yaparak Bunun için sürekli gereken hareketleri yaparak o bölgenin zamanla düzelmesini sağlayabilirsiniz. İleriki zamanlarda ise yaramadığını düşünürseniz, o zaman Doktora başvurunuz. Ancak damarlarınızın nasıl göründüğü ve hissettiği konusunda endişeleriniz varsa ve kişisel bakım önlemleri durumunuzun daha kötüye gitmesini engellemediyse doktora gitmek şart.  Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.

Varis ile ilgili bilgiler verdik. Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.Varis Nedir? Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler.. Kadın sığınma evleri ile ilgili iletişim bilgileri burada devamı oku.. 

 

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]