Patlıcan Turşu  Nasıl Yapılır Tarifi Sizlerle.

Patlıcan Turşu Nasıl Yapılır Tarifi Sizlerle.

Patlıcan Turşu  Nasıl Yapılır Tarifi Sizlerle. Evet sevgili okurlarım, sizlere patlıcan turşusunun Yapılışı hakkı bilgiler vereceğiz. Patlıcan Turşusu son yıllarda popüler hale geldi. Bence siz de Sofralarınızda patlıcan turşusuna yer vermelisiniz.

Patlıcan Turşusu Tarifi.

Patlıcan Turşu  Nasıl Yapılır Tarifi Sizlerle.

 

Malzemeler.

– 1 kg. küçük boy patlıcan.
– 3 adet domates.
– 3 adet yeşilbiber.
– 8 diş sarımsak.
– 3 adet havuç.
– 5 adet kırmızıbiber.
– 3 su bardağı ince ince doğranmış lahana.
– 1/2 demet maydanoz.
– 2 su bardağı kuru soğan.
– 1 tatlı kaşığı şeker.
– 2 adet limon.

Salamura için.

– 1 su bardağı üzüm sirkesi.
– 3 yemek kaşığı kaya tuzu.
– 1 tatlı kaşığı toz şeker.
– 3 su bardağı su.

Nasıl Yapılır?

Öncelikle Patlıcanları yıkayın, Patlıcanların saplarını kestikten sonra gövdelerini boyuna olacak şekilde bir bıçak yardımıyla Patlıcanları yarın.

Bir tencereye su koyun ve kaynamaya bırakın, Ardından kaynayan suya patlıcanları atın ve 2-3 dakika kadar Patlıcanları haşlayın. Haşlanan patlıcanları hemen soğuk suya atın ve bu şekilde soğutun.

Sonrasında Patlıcanlar soğuduktan sonra bir tepsinin içerisine pamuklu temiz bez serin. Patlıcanların kesik kısımları aşağıya gelecek şekilde tepsiye tek tek dizin ve üstlerine bir ağırlık koyarak hafifçe ezilmelerini içlerindeki sularını salmasını sağlayın.

Böylece patlıcanlar acı sularını salmış olacaktır. Patlıcanları üstünde ağırlıkla bir gece boyunca bekletirseniz patlıcanların içlerinde hiç su kalmaz.

İç malzemeyi hazırlayın. Patlıcanların İçerisine dolduracağınız malzemeyi hazırlamak için, domatesleri, yeşil biberleri, havuçları, sarımsakları ve soğanları hepsini ince ince doğrayın ve güzelce hepsini iyice karıştırın.

Tüm iç malzemesinin İçerisine de doğranmış lahanaları da ilave edin ve güzelce karıştırın. En son Maydanozları da ince ince doğrayıp ilave edin ve tüm malzemeleri iyice harmanlayın.

Tüm iç malzemenin içerisine iki limonun suyunu ve toz şekeri ekleyip iyice karıştırın.

Sıra geldi patlıcanlara, Acı suyunu salmış olan patlıcanları bu iç malzemeyle güzelce doldurun, dolma doldurur gibi.

Kırmızı biberleri patlıcanların yarık kısmını kapatacak şekilde uzunlamasına kesin ve güzelce bir kapak gibi üstlerine yerleştirip, patlıcanların yarık kısmını bu şekilde kapatın.

Ardından maydanoz sapıyla patlıcanları sarıp bağlayın, patlıcanlar öyle şekil alsın açılmasın diye.

Hazırladığınız turşuluk patlıcanları dizmek için, 2 kiloluk bir kavanozu kaynar suyla yıkayın sonra kurutun.

Patlıcanları Kavanozun içine patlıcanların aralarında boşluk kalmayacak şekilde güzelce yerleştirin. Boşluk kalırsa kalan boşlukları Acı biberlerle doldurabilirsiniz.

Sıra geldi salamura suyu hazırlamaya. Öncelikle Bir kabın içinde salamura suyu için gerekli olan malzemeleri koyup iyice karıştırın. Bu salamura suyunu kavanoza dizdiğiniz patlıcanların üstüne doldurun. Patlıcanlar tamamen salamura suyuyla örtülmeli.

Eğer su az gelirse, bir miktar daha sirkeli salamura suyunu hazırlayıp üstüne ilave edebilirsiniz. Kavanozun en üstüne de bir ağırlık koyun patlıcanlar gevşememeli. En son işlem kavanozun kapağını iyice kapatın.

Kavanozu güneş görmeyen karanlık, serin bir yerde yaklaşık 2 hafta kadar bekletin. Bu kadar kolay patlıcan turşusunu yapmak.

Not.

Not edin. Patlıcanları hafifçe haşladıktan sonra pişme sürecini hemen durdurmak için bir an önce patlıcanları soğutmalısınız. Bunun için patlıcanları haşladıktan hemen sonra soğuk suya atın, patlıcanlar tamamen soğuyana kadar, suyunu 5 dakikada bir değiştirin bu şekilde suyunu 3 – 4 defa değiştirin. Bu şekilde daha diri olarak kalacak olan patlıcanlar turşu olma sürecinde kavanozun içinde erimeyeceklerdir.

 

Patlıcan Turşu Nasıl Yapılır Tarifi Sizlerle.

Sevgili okurlarım sizlere patlıcan Turşu yapımı ile ilgili tarif verdik umarım beğenirsiniz.