Mutfak Nasıl Temizlenir 7 Adımda Pratik Yolları

Mutfak Nasıl Temizlenir?   Püf noktaları ve aşama aşama temizlik. Sevgili Hanımlar bildiğiniz gibi evin en zor kısmı mutfaktır. Mutfağın temizliği bütün odalardan zordur.  Çünkü  Mutfakta her daim yemek pişirilir ve Yemek pişirirken yemeğinin buharı yağı mutfağın duvarlarına ve dolaplarına yapışır.

Bu yüzden zamanla Mutfağın yağ ve kiri duvarlara ve dolaplara siner. Bu yağı kiri her ne kadar temizlesek de aradan bir hafta geçmeden tekrar sık sık kirlenir, özellikle hanımların en çok zaman geçirdiği yer mutfaktır. Bu yüzden de mutfağın temizliğine çok dikkat etmemiz gerekiyor. Mutfak nasıl temizlenir? Gelin beraber temizleyelim.

Mutfak  Nasıl Temizlenir
Mutfak temizlemenin pratik yollari

Mutfak nasıl boşaltılır?

Mutfak Nasıl Temizlenir?   Hadi başlayalım temizliğe! Öncelikle mutfağa girişmeden önce
Mutfaktaki ortalıktaki olan fazla kapları hepsini sudan geçirip, bulaşık makinesine koyarak ortalığı bir güzel boşaltın   bulaşık makinesi Jel ile yıkayın bulaşıklarınız tertemiz olsun. Sonra tezgahın üzerini  pas ve kireç sokucu ile tezgahın üstünü ve o tezgahın üzerindeki fayanslarını iyice temizleyin.

Sonra mutfak Dolapların içini ve mutfak çekmecelerin içlerini hepsini boşaltıp mutfak, tezgahının üzerine koyun. Zaman kazanmak için bulaşık makinesini kirli bulaşıklarla doldurup çalıştırın. Ve sonra sırayla temizlenen bulaşıkları çıkartıp ayrı yerde bekletip kalan tüm bulaşıklarınızı ne varsa sırayla makinede yıkayın. Kenarda bekletin.

Tozlar nasil  alınır?

Elektrikli süpürge ile önce mutfak dolapları içini ve çekmecelerin içini iyice tozlarını alalım, mutfak dolaplarının üzerindeki tozları da alın. Sonra yerdeki mutlak üzerindeki halıların tozlarını alıp mutfak halılarını toplayalım. En son süpürge ile yerdeki dolap içlerinizdeki tozları alalım ve yerleri süpürelim.

Bozulasını, bulaşık makinesini ve fırını öne çekip arkasını elektrikli süpürge ile süpürelim iyice temizleyelim. Sonra beyaz eşya öyle kalmasın diye viledea ile hepsinin arkasını iyice deterjanlı su ile silelim hiçbir iz leke kır bırakmayalım. Yerdeki çıkmayan kirleri bulaşık tel yardımı ile ovalayarak çıkartabilirsiniz. En son beyaz eşya arkasını altını iyice temizledikten sonra hepsini arkaya itip yerlerine yerleştirin.

İnatçı kirler nasıl çıkarılır?

Mutfağın en yağlı yerleri Fırın ve mutfak duvarlarıdır. Bunları silmeye başlamadan önce hepsini  konsantre yağ ve kır sokucu ile sadece 5-ila 10 dakika arası beklemeniz yeterli olacaktır, bitkisel yoğun Temizlik özellikleriyle en yoğun yağları ve kirleri 10 dakika da çıkartır. Ama normal market temizlik malzemeleriyle temizleyecekseniz bunun için en az bir saat beklemeniz gerekir kirlerin yumuşayıp çıkması için  seçim sızın.

Sıradan deterjanı iyice heryerine yayıp en az 1 saat bekletmeniz gerek. Zamanınızı daha verimli kullanabilmeniz için önce mutfak duvar fayanslarını ve fırının içini dışını deterjanlı su püskürtün ve bez ile yayın. Aynı şekilde mutfak pencerelerinizde aynı işlemi yapıp bekletin. En son günlük kullandığınız çaydanlıklar eğer içleri kireçlenilmişse çaydanlıklarınızın içine iki çorba kaşığı limon tozu koyup içini yarım su doldurup onları da bekletmeye alın.

Eğer beklemek istemezseniz konsantre yağ ve kır sokucu ile sadece 5 dakika bekleterek bezle silerek tertemiz yapabilirsiniz. Aklınız kalmaz. Yok sıradan seçiminiz sıradan deterjanlar ise beklemeye devam.
Islatma ve yumuşatma işlemi bittikten sonra silme işlemine geçiyoruz.

Mutfak dolapları nasıl temizlenir?

Öncelikle mutfak dolapları üst kapakları yağ ve kir çözücü konsantre yağ ve kır sokucu az püskürtüp temiz bir bezle iyice siliyoruz mutfak dolap kapakları Eğer üst kısmı yağlı ise hafifçe bastırmadan yağların çıkması için dikkatlice temizliyoruz. Ama mutfak dolaplarını silerken dikkat edin çünkü mutfak dolapları bastırarak silerseniz ya da çok fazla deterjan kullanırsanız o zaman mutfak dolapları şişer ve cilası Bozulabilir. O yüzden mutfak dolaplarını temizlerken yavaşça dairesel bir şekilde silmeye çalışın ve kirleri yağları çıkartmaya çalışın. Mutfak dolapların içlerini EcoPia konsantre çok amaçlı temizleyici ile temizlerseniz mis gibi olur.

Sonra kapaklarını sonra çekmelerin içlerini dikkatlice temiz bir bezle siliniz. Kapaklarının hepsini iyice sildikten sonra en son başka temiz bir bezi sıcak suda ıslatıp iyice bezi sıkınız. Nemli bezle, sildiğiniz mutfak dolaplarını tekrar son defa siliniz hem deterjan artıklarını temizlemek için hem de mutfak dolaplarını kurutmak için son bir defa mutlaka siliniz.

Mutfak dolaplarının ıslak kalmaması için kurutmak için tekrardan üzerinden hepsinden geçiniz . Sonra mutfak dolapların üzerini siliniz kır toz bırakmayınız. Mutfak dolaplarının işi bittikten sonra, kapaklarını açık bırakın kurusun hava alsın.

Boz dolabı nasıl temizlenir?

Mutfak dolapları silindikten sonra bu sefer sıra geldi buzdolabına, buzdolabını önce boşaltalım. Buzdolabının içindeki kullandığınız yiyecekleri ayrı bir kenara koyun, kullanmadıklarınızı da çöpe boşaltıp kaplarını sudan geçirip bulaşık makinesine atınız sonra Buzdolabını içindeki buzdolabı raflarını ve kaplarını hepsini çıkarın. Elle yıkamanız daha doğru olur Çünkü buzdolabı rafları kapları genellikle çok büyük olur bulaşık makineye sığmayabilir. O yüzden onları önce elinizle bir güzel EcoPia Elde yıkama bulaşık sıvısı ile tertemiz yıkayın, duralayın ve kuruması için tezgahın üzerine bırakın.

Buzdolabı raflarını yıkadıktan sonra bu sefer temiz bir bezle EcoPia konsantre yağ ve kır sokucu ile Buzdolabının içini iyice silin temizleyin, sonra tekrar bezi değiştirin buzdolabının dış yüzeyini üstünü kenarlarını ve kapaklarını iyice silin leke kır kalmasın. En son temiz bir bezi sadece sıcak su ile ıslatıp iyice sıkın ve önce buzdolabın dış yüzeylerinden başlayarak silin ve sonra buzdolabın içini silin.

Böylece hem deterjanın kalıntıları temizlenir hem de buzdolabın ıslaklığını gidermiş olursunuz. Bozdulabi temizliği bittikten sonra, hemen kuru bir bezle önce Bozdulabini içini dışını kurutun, sonra yıkadığınız buzdolabı raflarını kurutun. Ve rafları tekrar bozdulabina yerleştirin kullandığınız yicekleride, yerleştirin. Böylece buzdolabı temizliğini bitirmiş oldunuz, Ellerinize sağlık.

Fayans ve fırın temizliği nasıl olmalı?

Mutfak dolaplarını ve buzdolabını temizlediğiniz sürede eminim 1. Saat geçmiştir. Hatırlarsanız mutfak duvarlarını ve fırını önceden sıradan deterjanlayıp yumuşamaya bırakmıştık.
Önce bir kova suya deterjan ekleyip temiz bir bezle ıslatıp duvarları iyice silin, yağını kirini alın. Duvarların yağını çıkarmak için iyice yağ kır püskürtün bezle elinizle bastırarak silin.

Böylece inatçı yağlar daha kolay çıkacaktır. Bu biraz sizi yoracaktır ama olsun tertemiz olması şart. Mutfak duvarlarındaki yağlar kirler çıkana kadar bastırarak iyice silin arada kirlenen deterjanlı suyunuzu yenileyin ve bezini değiştirin sürekli aynı bezle devam etmeyin. Duvarlar temizlendikten sonra temiz bir bezle sadece sıcak suyla ıslatıp sıkıp en son duvarları bir daha baştan sona silin. deterjan kalıntıları duvarınız da kalmasın aksi halde duvar kuruduğu zaman lekeli lekeli gözükecektir.

Sevgili hanımlar Temizlikte Pratik bilgi vereyim size, Nereyi deterjanlı su ile silerseniz silin, en son arkasından temiz bir bezi sadece sıcak suyla ıslatıp iyice bezi sıkıp tekrar sildiğiniz yerlerin üzerinden silerek geçmeyi unutmayın. O zaman temizlediğiniz şeyler kuruduğunda daha temiz ve daha parlak görünecektir bunu bir yere not etmeyi unutmayınız bu Temizliğin olmazsa olmazıdır.

Mutfak Temizlemenin Pratik Kolay Yolları Burada.

Fırın  nasıl temizlenir?

Önce tekrar deterjanlı su ile temiz bir bezle diğer tüm beyaz eşyayı üstünde bir geçelim silelim bulaşık makinesi, tost makinesi gibi. Bunlar bittikten sonra pencereyi silelim temiz bir bezle hepsi bittikten sonra en son fırına geçelim. Önce fırının üst yüzeyini iyice deterjan püskürtün silin sonra içini iyice silin bezi yıkayıp tekrar tekrar silin. Temizlenene kadar. Temizlendikten sonra. Anlattığım gibi temiz bir bezle sıcak su ile ıslatıp iyice sıkıp sildiğiniz tüm beyaz ve elektronik eşyalarınızı ve pencerenizin üzerinden geçip silin. En son fırını silin tekrar temizleyin. İşlemler tamam

Mutfak nasıl toparlanır?

Mutfak Nasıl Temizlenir? Mutfağınızdaki tüm silme işlemleri bittikten sonra en son yerleri vila’da ile silin. Perdeleri takın. Mutfak dolap içlerine eğer bulaşık altlarını örtü ya da koruma koyuyorsanız onları önce mutfak dolap içlerine yerleştirin. Yıkayıp bir kenara koyduğunuz tüm bulaşıklarınızı yerlerine yerleştirin tezgahın üstünü boşaltın. Bulaşık makinenin içindeki bulaşıkları da çıkartıp yerlerine yerleştirin.

Ve en son tekrar mutfak tezgahını üstünü güzelce bir yıkayın durulayıp silecek ile kurutun. Temizlikte kullandığınız tüm bezleri bir kabın içine koyup biraz deterjan ve kaşar üstüne koyup, kaynamış suyu üzerini geçene kadar doldurun üstünü örtün bir süre öyle kalsın mikroplar olsun. Bir saat sonra bezleri iyice çitileyip iyice bol su ile durulayın ve sıkıp kurumaya bırakın bir dahaki Temizlikte size lazım olacaktır.

çaydanlıklarımızı unutmayalım. Onun içindeki kireçler limon tozu sayesinde çıkmıştır o suyu atalım caydanlikkaeimizi normal yıkayıp durulayalım. Tüm işlemler tamam artık tertemiz bir mutfağınız var. En geç Ayda bir bu işlemi mutfağı derinden bu şekilde temizleyin, çok titiz hanımlar haftada bir yaparlar ama herkesin zamanı olmayabilir ayda bir yapsanız da mutfağınız için yeterli olacaktır. En son mutfağa bir parfüm sıkmayı ihmal etmeyin mutfağınız mis gibi koksun. Mutfağı derinden temizlerken günün yarısını mutfağa ayırmanız gerektiğini unutmayın hanımlar.

Mutfak  Nasıl Temizlenir
Mutfak Nasıl Temizlenir?
Mutfak Temizlemenin Pratik Kolay Yollarını sunduk.

Mutfak Nasıl Temizlenir?  ürünlerini tek tek almak yerine bir çok ürününü setini alarak cebinizden daha az parayla çok sağlıklı bitkisel temizlik ürünlerini sipariş edebilirsiniz ayağınıza gelsin  bitkisel temizlik seti.Mutfak Temizlemenin Pratik Kolay Yolları Burada… Çalışan kadınlar temizlik için pratik bilgiler devamı oku 

1 YORUM

  1. Oturma Odasını Adım Adım Temizleme Tiyoları. – NiSSaCa

    […] Oturma Odasını Adım Adım Temizleme Tiyoları… Mutfak Temizlemenin Pratik Yolları Burada devamı oku..  […]