Kıvamında Kek nasıl yapılır 5 tane püf noktası Sizlerle

Kıvamında Kek nasıl yapılır? 5 tane püf noktası. Kıvamında Kek yapmanın püf noktaları nelerdir? Bir keki tarifine göre yapmak, lezzetiyle görünüşüyle bire bir uygulamak ustalık isteyen bir iştir. Bir kere kek yapmanın bazı püf noktaları vardır. Pratik Bilgiler de sizler için Kek yapmanın pratik yollarını araştırdık siz de bu konudan faydalanmak istiyorsanız sonuna kadar okuyun.

Kıvamında Kek nasıl yapılır
Kıvamında Kek nasıl yapılır

 

1. Malzemeleri sırasıyla kullanın.

Sırayı bozmayın: Lezzetli ve kıvamında Kek yapmak için malzeme sırasını bozmamaya çalışın. Kıvamında Kek yapmanın diğer bir püf noktası ise malzemeleri sırasıyla kullanmaktır.

Kek malzemelerini sırasıyla kullandığınız zaman, kekin hamuru kıvamında olur ve lezzetli harika bir kek yapmış olursunuz. Harika kıvamında Kek yapmanın sıralarından biri de temelinde yani hamurun yapılışından başlar.

2. Oda sıcaklığı önemli.

Önceden malzemeleri hazır edin. Kek için gereken malzemeleri birkaç saat önceden oda sıcaklığında bekletmeye özen gösterin. Margarin yumurta ve süt gibi ürünleri kek yaparken soğuk kullanmayın, oda sıcaklığında hazırlayın.

3. Pratik Karışım önerileri.

Önce hızlı sonra yavaş karıştırın. Keki karıştırma hızı hızlıdan yavaşa doğru uygulayın. Kek malzemelerini karıştırırken önce sıvı malzemeleri yüksek derecede çırpın ama sonra kalan malzemeleri yavaş yavaş karıştırarak ilave etmeye özen gösterin, çünkü kekin yumuşak ve lezzetli olması için un ve toz ürünlerinin hava alarak ilave edilmesi keki daha yumuşak ve lezzetli yapar. Özetle kekin sıvı malzemelerini önce mikser ile hızlı çırpın sonraki malzemelerini tahta kaşıkla yavaşça karıştırmanız ideal olacaktır.

4. Ölçülü malzeme kullanın.

Malzemeler de Ölçülü davranın. Bir keki yumuşak ve lezzetli yapan en önemli etkenlerden biri ise kek malzemelerini ölçülü kullanmak ve kek hamurunu kıvamında hazırlamaktır. Kekinizin kuru olmasını istemiyorsanız yağ oranına dikkat edin. Çünkü az yağ kekin kuru olmasına yol açar. Diğer bir püf nokta ise kekte yoğurt yerine süt kullanmaya çalışın, süt keki hem yumuşak yapar hem de kek hamurun kıvamını tutturmanızı kolaylaştırır.

5. Şeker ve yumurtayı hızlı karıştırın.

Şeker ve yumurta bir kekin olmazsa olmaz malzemelerindendir. Bu iki malzemeyi kek hamuruna başlarken en başta kullanırız. Siz de bu iki malzemeyi mikser ile hızlı karıştırıp hazırlayın. Şekerin iyice erimesi için mikser kullanmanız doğru olacaktır.

Kıvamında Kek nasıl yapılır
Kıvamında Kek nasıl yapılır

Kıvamında Kek nasıl yapılır?

Siz de artık kek yaparken kıvamını tutturmak konusunda sorun yaşamayacaksınız. Püf noktalarını uygularsanız Kekinizin kıvamında olduğunu göreceksiniz. Ana Sayfa için tıklayın

2 YORUM

  1. Avatar
    yemek tarifleri

    Merhaba siteniz çok güzel , hergün düzenli olarak yemek tarifleri paylaştığım siteme sizleri de bekliyorum. birbirinden güzel ; pratik yemek tarifleri , Şipşak yemek tarifleri , yemek tarifleri için sitemi ziyaret edebilirsiniz.

  2. Kek nasıl yumuşak yapılır yumuşacık kekin püf noktaları – NiSSaCa

    […] Kek nasıl yumuşak yapılır? Bu konu ile ilgili pratik bilgileri paylaştık. Mutfak ile ilgili pratik bilgiler vermeye devam edeceğiz.  Bu konu hakkındaki görüşlerinizi bizimle paylaşırsanız sevinirim.. Kıvamında Kek nasıl yapılır? Tıklayın […]