Kekin kabarmasını nasıl sağlarım püf noktaları ile sizlerle

Kekin kabarmasını nasıl sağlarım? Cevabı bu makalede sonuna kadar okuyun ve Kekinizin kabarması için faydalı bilgiler edinin. Kek yaparken karşımıza çıkan sorunlardan bir tanesi ise Kekimizin kabarmaması. Peki kek nasıl kabarır? İşte bu soruların cevapları sizlerle

 

Bu durum hayli canınızı sıkar, çünkü canınız kek çekmiştir. Kalkıp kek yapıyoruz tarife göre ama sonuç Kekiniz sönük ve Hamur gibi. İşte bu sorunu yaşamamak için Keki nasıl Kabartabiliriz? Hakkında birkaç püf noktası uygulamanız gerekir. En faydalı bilgiler vermeye devam ediyoruz.

Kekin kabarmasını nasıl sağlarım
Kekin kabarmasını nasıl sağlarım

Unu elekle ilave edin.

Kek hamuru için unu havalandırarak ileve edin bunun için elek kullanın. Kek hamurunu yaparken önce un kabartma tozu dışında tüm malzemeleri mikser yardımı ile iyice çırpın ve en son Unu ve kabartma tozunu elek yardımı ile unu ve kabartma tozunu eleyerek karışıma ilave edin. Kekiniz daha güzel kabaracaktır.

Kek hamurunu bekletmeyin.

İkinci olarak kek hamurunu kalıba döktükten sonra hemen fırına koyun. Kek hamurunu fazla süre bekletirseniz havası söner ve pişerken fazla kabarmaz. Bu durumu önlemek için Kek hamurunu hazırlama dan önce fırınınızı önceden ısıtıp sıcak tutmayı unutmayın kek hamurunu hazırlar hazırlamaz hemen önceden ısıtılmış fırına koyarsınız.

İlk 20 dakika fırın açılmamalı.

Son olarak kekin kabarma süreci fırında devam eder. Kek hamurunu fırına koyduktan ilk 20 dakika kadar kesinlikle fırın kapağını açmayın çünkü ilk 20 dakika kekin fırında kabarması için gereken süredir ondan önce fırının kapağını açarsanız fırın içi hava alır ve kek hamuru tam kabarmadan söner.

Şekeri iyice eritin. 

Kabaran kekin diğer bir püf nokta ise kek için kullanacağınız şekeri iyice eritmeniz. Var ise mikser yardımı ile sıvı malzemeler le beraber şeker iyice eriyene kadar çırp manız.

Kekin kabarmasını nasıl sağlarım
Kekin kabarmasını nasıl sağlarım

 

Artık  kabaran kekler yapabilirsiniz.

Kekin kabarmasını nasıl sağlarım? Artık siz de kek yapmanın keyfini yaşayın. Kekin ya kabarmasa? Diye endişe etmenize gerek yok. Siz de verdiğimiz püf noktaları sayesinde Kekinizin kabarmasını sağlayabilirsiniz. Bunun gibi daha fazla faydalı bilgilere ulaşmak isterseniz blogumu takipçi etmeyi unutmayın. Yumuşak kek yapmanın püf noktaları için tıklayın..