Evlilikte Sorunlar Nasıl Çözülebilir? Öneriler Sizlerle

Evlilikte Sorunlar Nasıl Çözülebilir? Öneriler Sizlerle

Herkesin hayali bir gün hayat arkadaşını bulup evlenmek. Kadın erkek fark etmez. Fakat bazı evlilikler yanlış seçimler yüzünden hayal ettikleri gibi sürmüyor. Günümüzde ki evlilikler pamuk ipliğine bağlı bir şekilde hemen kopma derecesinde oluyor. Bunun sebepleri nedir? Suçlu olan kimdir? Evlilikte Sorunlar nasıl çözülebilir? Öneriler sizlerle.   Evlilikte sorunlar ve çözümleri Aile içi soğukluklar nasıl giderilir? İşte tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası yazımızda, sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Evliliğin kötüye gitmesinin sorumlusu kim? Bu sorunun cevabı ikiye ayrılır bir sorunlarınız sadece siz ve Eşiniz arasında mı? Yoksa arada 3’ü şahıslar mi var? Eğer sadece ikiniz arasındaysa bu çözümlenmesi daha kolaydır. Sadece Eşinizle uğraşmanız gerekir. Eğer arada 3cu ve daha çok şahıslar varsa ise işiniz daha zor eşiniz den daha çok kişilerle uğraşmanız gerekiyor. Problemler katlanıp gider. Ben evlilik ve sorunlar hakkındaki yazımı Eşinizle sizin sadece aranızdaki sorunları varsayarak yazıyorum. 3cu şahıslar için ayrı bir maske le düşünüyorum.

Evlilikte Sorunlar Nasıl Çözülebilir? Öneriler Sizlerle

Evlilikte Sorunlar Nasıl Çözülebilir? Öneriler Sizlerle

Özellikle hanımlar ben evlilik konusunda uzman değilim, buradaki hem siz hanımlara hem de beylere önerebileceğim evlilik ile ilgili sorunların çözümü için, tavsiyelerim ve uyarılarım tamamıyla kendi 9 yıllık evlilik hayatımdan edindiğim tecrübelere dayalıdır.

Evlilik uzmanı veya danışmanı değilim bu konuda profesyonel anlamda eğitimim yoktur, bilginize sunarım. Ama özellikle evliliğinde sorun yaşayan hanımlara önerebileceğim profesyonel anlamda dijital bir kitap var dilerseniz burdan inceleyip alabilirsiniz linkini bırakıyorum karar sizin sevgili hanımlar.

Net karar verin

Önce tam olarak ne istediğinize karar verin. Evliliğinizde sorunlar mi var? Bunlar asılmayacak şeyler değil sadece artık kendinizi hiçbir şey için üzmeyin. Bugüne kadar yaşadığınız tüm hayal kırıklıklarını unutun ve sadece ne yapmak istediğinize karar verin. Bu konu hakkında yazılarımı okuyun umarım faydalı olurum size.

Evliliğiniz uzun zamandır kötü gidiyor ve sız bu mutsuzluktan kurtulmak için bir arayistasiniz. Önce kurtulmak istediğiniz nedir? Esinuzmi? Yoksa Esinizle yaşadığınız kötü ilişkimi? Önce buna karar verin. Eğer Esinize hiçbir sevginiz, saygınız, güveniniz kalmamışsa sadece ondan nefret varsa içinizde o zaman bu yazıyı okumanıza gerek yok. Ama kötü giden ilişkinizi değiştirmek istiyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.

Evlilikte Sorunlar Nasıl Çözülebilir? Öneriler Sizlerle

Kendinizi motive edin

Önce kendimizi motive etmeliyiz. Bunu başarabileceğimize kendimizi. İnandırmalıyız. Savaşa girer gibi ben savaşa girmeliyim ama savaşırken güzel savaşmalı kaliteli savaşmalı niçin savaştığımı bilmeliyim. İnsan sadece kendini ya da esini değil aile hayatını düşünmeli. Severek evlendiğiniz, o günlerin hattı için evliliğinizi kurtarmaya çalışmalı.

Severek evlendiyseniz ya da gurucu usulü hiç fark etmez önemli olan eşinize karşı sevginiz hâlâ varsa, o sevginizin hatırı için, yaşadığınız güzel günlerin hatırası için evliliğiniz için savaşmalısınız bence. Pes etmemeli Çünkü her evlilikte sorunlar olur, her evlilikte kavgalar olur, bu doğal bir şeydir dünyada hiçbir evlilik sorunsuz dört dörtlük yürümez böyle bir evlilik yok yani.

 

Dünyanın en iyi insani ile evlenseniz bile gene o Evlilikte sorun Yaşarsınız. Çünkü bu hayatın bir kuralı sadece evlilikte değil boşandığınız, zamanda hayatınızdaki sorunlardan kurtulamazsınız. Daha büyük sorunlar olur insan evliliği çok kötü gitmedikçe evliliği için savaşmalı eşiyle arasındaki bozları eritmeli, bir de ortada çocuk var ise o çocuğunun hayrına eşini geri kazanmak için tüm yollara başvurmalı. Baktınız ki evliliğiniz kurtulmuyor bütün çabalarız boş. Biraz zamana bırakmalı tekrar denemelisiniz.

Benim şahsi fikrime göre pes etmemeli, savaşmalı elinizden gelen her şeyi yapmalı, çünkü ortada kötü bir evlilik var, söylenmiş kötü sözler hayal kırıklıkları ve nefret var iki tarafta da. Hemen kısa zaman içinde her şeyin düzelmesi çok zor o yüzden önce doğru adımlar atmalı sonra beklemeyi bilmelisiniz.

Evlilikte Sorunlar Nasıl Çözülebilir? Öneriler Sizlerle

İlk adımı siz atin

Aile hayatınız kötü gidiyorsa onu kurtarmak için ilk adımı siz atın karşıda beklemeyin zaman kaybetmeyin. Evet sevgili hanımlar ve beyler. Hepimiz Büyük hayallerle evleniriz ve sevdiğimiz insanla bir ömür boyu güzel bir hayat sürecekmişiz gibi hayal ederek imza atarız, evlilik teklifini yapar ya da kabul ederiz. Bütün evlilikler başta güzel gider bazıları birkaç gün, bazıları, birkaç ay bazıları da birkaç yıl. Tabii ömür boyu güzel giden evliliklerde vardır ama onlar neredeyse yüzde bir civarında. Özellikle de günümüzde bu çok zor.

 

Peki bizim evliliğimiz güzel gitmiyorsa ne yapmalıyız? İyi olması için ne yapabiliriz? Evliliğimizi yoluna koymak için her şeyi yaptığımızı zannederiz bütün fedakarlıkları ama bence öyle değildir. Çünkü her zaman yapılması gereken pozitif şeyler vardır. Karşındaki insanla aynı dili konuşabilmek gibi.

 

Gerçekten bir evlilik kötü gidiyorsa evliliğimizi kurtarabilmek için her şeyi yapmış olduğumuzu sanırız. Yoksa artık o evliliği kurtarmak istemediğimiz için bir şeyler yapmak ağır geldiği için mi o evliliğe olan inancımızı bitirmek karşı tarafı suçlamak daha kolay olduğu için mi midir bilemem. Yani Aslında mesele bu bizim ne istediğimizle alakalıdır. Eğer eşinizi istemiyorsanız bir şeyler yapmak size ağır gelir ve yapmazsınız o evlilik bitmeye mahkumdur.

 

Neden esimiz bir şey yapmak için kendini yormuyor diyeceksiniz? Haklısınız Evlilik sadece tek kişinin çabalarıyla yürümez. Karşı tarafında evliliği kurtarmak için çok şey yapması gerekir. Çünkü evlilik tek kişilik değildir iki kişiliktir. Siz ilk adımı atmalısınız çünkü zaman çok değerli güzel günler yaşamak için her şeyi düzeltebilmek adına hızlı davranıp ilk adımı siz atın. Ailesi için çabalayan insanları her zaman taktir ediyorum. Ve bu konuda onlara yardımcı olabilmek için buradayım.

Evlilikte Sorunlar Nasıl Çözülebilir? Öneriler Sizlerle

Önce kendinizi düzeltin

Evliliğimizi Kurtarmak istiyorsak ne kadar mükemmel olduğumuzu düşünsek bile Bizim de hatalarımızın yanlışlarımızın olabileceğini kabul etmemiz gerekir. Eşimizden önce kendimizi düzeltmeliyiz. Kendimizi nasıl düzeltebiliriz? Önce bugüne kadar yaşadıklarımızı, söylemlerimizi ve yaptıklarımızı göz önünde bulundurarak kendimizi analiz etmeliyiz.

 

Kendinizi eşinizin yerine koymayı bir kere öğrenmemiz gerekiyor. Bu şekilde kendi hatalarımızı daha net görebiliriz. Güzel bir evliliğin nasıl kötü bir evliliğe dönüşürken bu süreçte kendimizin de hatalarını göz önünde bulundurularak önce kendimizi düzeltelim bu ilk adım. İse kendimizi düzelterek başlayalım. Ve bunu davranışlarımızla Esinize gösterin. Esinize değiştiğinizi söyleyin ve gerçek olduğunu gösterin. Bu şekilde artık eşiniz siz de suç bulamayınca kendine yönelmeye başlayacak kendini sorgulayacaktır.

 

Geçmişe sünger çekin

Eşinizle aranızı düzeltmek istiyorsanız, İlk önce geçmişe sünger çekmeniz gerekecektir. Bunun içinde evliliğiniz süresince kötü ve olumsuz olan bütün her şeyi zihninizde ve kalbinizde silmeye çalışın. Eşinizin size yaptığı haksızlıkları, kötü sözleri ne varsa affetmeye çalışmalısınız.

Ne kadar zor olsa da bunu yapmanız gerekir. Yoksa hep içinizde eşinize karşı nefret kalır hiç mutlu olamazsınız. İçinizdeki Eşinize karşı ne varsa kötü olumsuz nefret acı Hayal kırıklıkları öfke hepsini unutmaya çalışın içinizdeki olumsuz duyguları atmalısınız. Geçmişe sünger çekin. Tertemiz bir sayfa açın ve bunu Eşinizle paylaşın artık geçmişi konuşmak istemediğinizi geçmişi unutmak istediğinizi belirtin. Aksi halde sen bunu dedin sen şunu yaptın konu konuyu açar her iki taraf sinirlenir, eşiniz üstte çıkmaya çalışır derken kendinizi mahkemede bulursunuz.

 

Kesinlikle geçmişten konuşmayın eşiniz geçmiş konuları açtığında siz başka konulara lodoslama atlayın o konuyu kapatın. Eşinizle güzel anılarınızdan konuşmaya çalışın. Güzel günlerinizi hatırlatın bu eşiniz üzerinde çok etkili olacaktır.

Evlilikte Sorunlar Nasıl Çözülebilir? Öneriler Sizlerle

Pes etmek Yok

Zamanla her evlilik kötüye gidebilir bu çok normal. Önemli olan bu dönemlerde sabırlı olmak ve nasıl davranması gerektiğini bilmektir. Çünkü bu dönemler çok kritiktir. Eğer eşimizle mutlu huzurlu bir hayat yaşamak istiyorsak Bence her zaman yapılacak çok şey vardır belki yaptığımız şeyler işe yaramayabilir, çabalarımız boşa gidebilir ama önemli değil, tekrar tekrar deneyebiliriz. Vazgeçmememiz gerekiyor çünkü bir yuva kolay kolay kurulmuyor ve aynı şekilde de kolay kolay bozulmaması gerekiyor.

Evlilik konusunda erkekler daha rahat yani bir evliliği sürdürmek için çok çaba göstermek istemezler bu sizi sevmediği anlamına gelmez bu erkeklerin doğasında var. Sevgili hanımlar bir kurtarılması gereken evlilikler var, bir kurtarılmaya değmez evlilikler var. Yani evliliği sürdürmek O kadar da önemli değil. Önemli olan eşiniz, bu na değer mi değmez mi önce buna karar verin. Sonra verdiğiniz karar doğrultusundan tam gaz ileri gidin hedefinize ulaşın. Ben 9 yıllık evlilik tecrübemle konuşuyorum.

Hayatta sadece kendinize güvenin, bu her konu için geçerli. İnsanın isteyişte başaramayacağı hiçbir şey yok önemli olan gerçekten istiyormuyoz? Bu soruyu önce kendi kendimize sormamız lazım. Kendimize dürüst olmamız lazım.

Evliliği nasıl kurtarabilirim?

Sabırlı olun

Bu süreçte eşiniz size kötü davranmaya devam edebilir. Siz karşılık vermeyin Altan alın. Bir süre sonra zaten kendisi size haksızlık yaptığının farkına varacaktır. Ve oda geri çekilecektir.
Siz esinizin her yaptığını her dediğini kafanıza takmayın boşverin. Eşiniz zaten daha kötü giden bir evliliğin etkisiyle eski hareketlerine devam edecektir.

Ama siz sabırlı olun eşiniz ne yaparsa yapsın, ne derse desin ona olumsuz karşılık vermeyin. Eşiniz söylenir söylenir karşılık bulamayınca köşesine çekilir, ve susar. Bir süre sonra eşiniz sizdeki değişiklikleri fark edecektir. Ve artık kendisi üstünüze gelmekten vaz geçecektir.

Saygıyı ve güvenini tekrar kazanın
Eşinizle aranızdaki bu süreçte Eşinizin önce saygısını sonra da güvenini kazanmaya çalışmalısınız. Mesela örnek olarak Eşinize hitap ederken ses tonunuza dikkat etmeli yumuşak bir tavırla rica ederek istemelisiniz. Daha kibar ve daha sakin konuşmalısınız. Gündelik hayatta konuşmalarda ses tonunuz hitap şekliniz çok önemli. Siz çok dikkat etmelisiniz onu kızdıracak şeylerden kaçınmalısınız.

Siz ona saygılı davrandığınız zaman o da bunu fark edecektir. Emir vererek konuşmayın rica ederek isteyin. Bu da çok önemli Hani derler ya tatlı dil yılanı bile deliğinden çıkarır, bu çok doğru. siz de tatlı dille eşiniz ile iletişim kurunuz. Güven konusuna gelince her şeyi eşinizi söyleyin gerekli gereksiz küçük büyük demeden her şey Eşinize haber veriniz önceden. Mesela markete mi gittiniz önce bunu haber verin.

Bir para harcaması mı oldu bunu söyleyin. Yani bu eşinizin hoşuna gidecektir. Bu Hem bu eşinizle sohbet etmek daha fazla konuşmak için de bir fırsattır, böyle küçük fırsatları değerlendirin. Her şeyi önceden söyleyin eşiniz nerede ne yaptığınızı bilmeli size tekrar güveni yerine gelecektir. Sadakat konusunda esınız size gevense bile ona her adımınızı kendiniz önceden haber verin bu hem güven hem de iletişim sıklığı için çok önemli bir detay dır.

Dürüst olun

Sadece bu süreçte değil, bundan sonraki hayatınızda eşinize yalan söylemeyin. Bu süreçte Eşinize karşı dürüst olun ve dürüst olduğunuzu Eşinize ispatlayın. Bunu uygun bir dille Eşinize anlatın artık aranızda Hiçbir yalan olmayacağı konusunda söz verin. Ve ondan dürüstlük konusunda söz isteyin. Ve asla Eşinize Yalan söylemeyin! bu süreçte bu çok önemli Eşinizin tekrar güvenini ve sevgisini kazanan bilmeniz için en ufak bile olsa yalan söylemeyin.  Evlilikte Sorunlar Nasıl Çözülebilir? Öneriler Tavsiyeler.

Zaman ayırın

Bu süreçte Eşinize fazla zaman ayırmaya çalışın. Her ne işiniz olursa olsun Eşiniz eve geldiği zaman siz de evde bulunun ve onunla vakit geçirmeye çalışın Böylece sorunlarınızı daha rahat çözebilirsiniz. Özellikle iletişim konusunda sağlam bir bağ kurmanız gerekiyor. Bunun için de çok fazla zaman geçirmeniz gerekiyor.

Bu çok önemli Eşinizle evde olun. Gezmek istediğinde onunla Eşlik etmek istediğinizi belirtin. Ya da siz gezmek istediğinizi onun da sizle eşlik etmesini isteyin. Mümkün olduğunca baş başa kalmaya çalışın. Bu size iyi gelmiyorsa O zaman çok sevdiğiniz ortak arkadaşlarınıza gidin ya da onları misafirliğe çağırın beraber geçireceğiniz vakit eşinizi yumuşatacak ve içindeki stresi arttıracaktır.

Evlilikte Sorunlar Nasıl Çözülebilir? Öneriler Sizlerle

Ailesiyle aranızı iyi tutun

Her ne kadar eşiniz ile aranız kötü olsa da Eşinizin ailesiyle bu süreçte yakın olmaya çalışın. Belki olabilir eşinizin ailesi ile de aranız kötü olmuş olabilir. Geçmişte kavga etmiş olabilirsiniz. Ama ne demiştim geçmişe sünger çekmelisiniz değil mi? Bu sadece eşiniz için değil Eşinizin Ailesi için de geçerli.

Eşinizin ailesi ile her ne kadar aranız kötü olursa olsun, eşinizi kaybetmek istemiyorsanız bu süreçte geri adım atın ve Eşinizin ailesine yeşil ışık yakın. İlk adımı siz atın ve Eşinizin ailesini arayın aranızdaki Sorunları konuşarak çözün ve aranızı düzeltin. Siz ne kadar Eşinizin ailesiyle yakın olursanız iyi olursanız Eşinizin Gözünde o kadar yükselirsiniz. Ve eşinizin ailesinden destek isteyin.

Eşinizin Ailesi sizi desteklerse o zaman kendinizi daha güçlü hissedersiniz. Ve eşiniz de bu konuda tek başına kalmış olur. Size karşı direnmesi daha zorlaşır evlilikte bir eş karısının ya da kocasının Sürekli kendi ailesiyle arasının iyi olmasını kendi ailesiyle arasının çok güzel olmasını ister.

Bunu unutmayın kendi ailesi geçimsiz insanlar olsa bile eşiniz bunu kabul etmez, kimse kendi ailesinin eksilerini kabul etmez. O yüzden de siz eşinizin gözüne girebilmek için ailesiyle iyi geçinin yakın olun ve bu süreçte Eşinizin ailesinin evine gidip gelin. Onları evinize davet edin.

Kendi tarafınıza çekin. Sizin için büyük bir avantaj olur. Yani her yandan, kaleleri kuşatın. Kapıları eşiniz için çıkışa kapatın. Eşinizin gidecek bir yeri olmamalı ailesine gittiği zaman Ailesi de size destek vermeli verebilecek konuma getirmelisiniz. Az çok Eşinizin Ailesi hakkında bilginiz vardır bunları düşünerek onların hoşuna gideceği şeyleri yaparsınız. Eminim ki Eşinizin Ailesi de sizin yanınızda olacaktır.

Evlilikte Sorunlar Nasıl Çözülebilir? Öneriler Sizlerle

Evlilik ile ilgili düşünceler

Ben 11 yıldır evliyim. 11 yıllık bir evlilik tecrübesiyle sizlere evlilik hakkında ki tecrübelerimi ve tavsiyelerimi paylaştım. Dediklerimi uygulayın mutlaka faydasını göreceksiniz zamanla. Fakat profesyonel konuda da yardım almanız gerekiyor. Sizlere bu konuda önerebileceğim, evlilik danışmanı olabilir. Yada bu konuda yazılmış pek çok kitap var, İsterseniz bunları alıp okuyabilirsiniz.

Evlilik hakkında, erkekler hakkında. Denemenizi tavsiye ederim. Denemekten zarar gelmez. Evliliğk ile ilgili dilerseniz arama sonuçlarına bakarak kadınlara özel dertleşme formlarına girebilir ve ya bu konuda fikir alış verişinde bulunmak için buraya yorum yapabilirsiniz. Bu tür konuların devamıni isterseniz iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz. Nissaca blog kadınlar için var saygılarımla.

0