Bindallı Geleneksel Kına Kıyafetin Günümüzdeki Popülerliği.

Bindallı Geleneksel Kına Kıyafetin Günümüzdeki Popülerliği.

Bindallı Geleneksel Kına Kıyafetin Günümüzdeki Popülerliği.  Bindallı nedir Hercai dizisiyle ilgisi nedir Bindallı ile ilgili tüm bilgiler burada sonuna kadar okuyun.

Bindallı nedir?

Bindallı türk örf adetlerinde gelin olacak genç kızın kına gecesinde giydiği özel yöresel elbisedir.

Bindallı nereye aittir?

Bindallının kökü osmanlı dönemine dayanır. Bindallı ilk olarak, Eski Osmanlı yöresinden çıkmıştır. Osmanlı yöresinden kalma bu geleneksel kıyafet bugüne kadar gelmeyi basarmıştır. Bindallı adedini bugüne kadar sürdüren ilimiz tokat olmuştur. 2010 yılından sonra tekrar popüler olamaya başlayan bindallı yöresel kına kıyafeti günümüzde tüm Türkiye yi sarmış durumda. Artık evlenecek genç kızlar bindallısız kına gecesi yapmak istemiyor.

Günümüzde bindallı hangi ile ait.

Bindallı Özellikle Tokat ilinin, bir ilçesi olan Zile’ye aittir. Bu ilçenin bu geleneği uzun suredir sürdürmesi, insanların Bindallının Tokat da özgü bir gelenek olduğu düşüncesi yarattı. Ama bindallı eski osmanlı geleneğine ait bir adettir. Tokat yöresinde çokça giyilen bu kıyafet genelde özel günler (kına gecesi, düğün) gibi çift birleştirme törenlerinde giyilmekte ve herkes tarafından çok beğenildiği için tüm şehirlere bu adet dağılmış durumdadır.

Bindallı Geleneksel Kına Kıyafetin Günümüzdeki Popülerliği.

Bindallı nasıl bir kıyafettir?

Birdal’ının kumaşı atlas veya kadifedendir. Kadife üstüne çiçek ve yaprak vb. işlemeli ve kabartmalı giysi demektir. Bindallı genellikle kına gecelerinde kullanılır. Bindallı, Üzerinde işlemeler ile bindallı, büyük bir sanata sahiptir. Özellikle el işlemeleri ve geleneksel motifleri ile tüm genç kızların beğenirsiniz kazanmış başarılı  özel bir kına elbisesidir.

Zenginlik simgesi bindallı.

Eskiden kadınlarımız bu kıyafetle insanların ne kadar düzenli, zengin ve görgülü olduğunu anlamaktaymış. Daha doğrusu eskiden zengin ailelerin kadınları bu kıyafeti gündelik yaşamlarında da giyermiş. Nerde bindallı giyen bir kadın gürünse iste bu kız zenginler ailesinden diye işaret ederlermiş.

Hercai ile çıkış yapan Bindallı.

Hepiniz iyi bilirsiniz 2019 yılında yayına başlayan Atv ekranlarında Hercai adlı turk yapımı diziyi. Ebru şahinin Başrol kadın oyuncusu olduğu Hercai dizisinde, Ebru Şahin dizinin ilk bir kaç bölümünde Rol gereği kına gecesinde Ebru Şahin yani dizideki Reyyan karakter Bindallı giydi ve bu kıyafet bu şekilde on plana çıktı ve herkes tarafından çok beğenildi bindallı.

Türk geleneklerinin vazgeçilmez kına kıyafeti bindallı, Geçmişte çok yaygın kullanılırdı. Bindallı modelleri özellikle 2019 yılından itibaren aktif olarak kullanılmaya başlandı ve yayılması çok hızlı oldu. Bir anda bindallı sektöründe satış patlaması yasandı. Bunun bir nedeni var tabii ki daha önce pek yaygın olmayan bu kına kıyafeti. 2019 yılında Atv ekranlarında başlayan türk yapımı Hercai adlı dizide, dizinin başrol oyuncusu Reyyan karakterini canlandıran Ebru Şahin dizide Rol gereği kına gecesi için bindallı kına kıyafetini giydi bu sahneleri herkes çok beğendi. Ve bu beğenilen sahnelerin ardından tüm Türkye bindallı nedir? Diye merak ettiler ve neredeyse ülkenin evlenecek tüm genç kızları düğünün de bindallı istediler. Bu şekilde Bindallı kına kıyafeti patladı gitti. Şu an bile yankıları soruyor artık düğünlerde kına gecesinin vaz geçilmez bindallı kına kıyafetidir. Gunumuzde  Bindallı modelleri motifleri içerisinde barındırmasıyla birlikte renkleri ve çizgileri açısından oldukça şık kıyafetlerdir.

Bindallı renkleri.

Bindallının en çok tercih edilen rengi kırmızıdır. Kırmızı hala zirvedeki renktir. Kırmızı üzerine sarı yaldızlı işlemeler geleneksel Türk motiflerini yansıtılıyor. Gunumuzdekı bindallı gecmışe sadık kalarak aynı desenlere yakın tasarlanıyor. Dıger renkleri ise bordu, yesıl, mor, pembe ve laciverttır.

 

Bindallı tasarımı.

Bindallılar genelde 2 ya da üç parçaya ayrılır. Bindallı Şalvar şeklinde alt kıyafetinin üzerine bluz ve onun üzerine kaftan olarak 3 parca halinde  giyilir. Bu özel kıyafet geline o gece ayrı bir hava katmaktadır.   Gelinin bindallı giymesi ayrı bir hava katar kına gecesine. 2013 Bindallı Modelleri özellikle renkleri açısından zenginleşmiştir. Kırmızı en çok tercih edilen geleneksek renk olsa da tasarımcılar farklı renklerde bindallıları da gelinlerin beğenisine sunmak için hazırlamışlardır.

Gunumuzde Geline kına yakıldıktan eline eldiven geçirmek yerine kırmızı kumaştan lastikli gül koymak moda haline geldi. Artık bu modayı insanlar cok benimsedi ve sevdi. 2013 Bindallı Modasını takip ederken bunlar da atlanmaması gereken detaylardır. Tabı Bindali aksesuarlarını unutmamak gerekir. Bu aksesuarlar bindallıyla takım ürünlerdir. Bindallıya yakışan aksesuar ayakkabı ve takıları almayı unutmayın. Bindallıyı tamamlayıcı topuklu, işlemeli ayakkabılar da bu yıl oldukça moda haline geldi. Sızde Bindali modasına ayak uydurun.

 

Bindallı Geleneksel Kına Kıyafetin Günümüzdeki Popülerliği.

… Nişan bohçası hazırlıkları hakkında bilgiler öneriler devamı oku.. 

 

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]