Berdel Nedir Berdelin Çiftler üzerineki Etkileri Nelerdir?

Berdel Nedir? Bir çeşit şiddet mi? Kadına şiddet denilince, ilk akla fiziksel şiddet geliyor. Oysaki kadına şiddetin çeşitleri o kadar fazla ki saymakla bitmez. Bunlardan biri de berdeldir. Berdel iki ailenin karşılıklı bir birine kız alıp, vermesidir. İki aile karşılıklı kız ve oğlan çocuklarını birbiri ile evlendirirler. Bu adet genellikle güneydoğu bölgesinde çok bilinen ve uygulanan bir adettir. Peki iki tarafta yapılan bu iki evlilikte, şiddet ne şekilde vardır? Evlilik gibi çok önemli ve hassas bir konuda, takas şeklinde oluşan, iki evliliğin kararlarını, genellikle aile büyükleri verir.

 

Evlenecek bireyler ise aile büyüklerinin verdikleri kararlara saygı göstermek zorunda his ederler kendilerini. Bireylerden bu evliliğe razı olmayan kız veya erkek, hayır dediğinde ise ailesinin sert tepkisi ile karşılaşır. Kendisini kardeşinin ya da ailesinin mutluluğu için, istemediği bir evliliğe mecbur his eden birey baskı altında değil midir? Baskı altında yapılan evlilikte bir şiddet eylemi değil midir? Bizce bu da bir tür şiddettir. Hem kız için, hem de erkek için, istemediği bir kişi ile ailesinin gönlünü yapmak için evet demesi. Sizlere hâlâ günümüzde yaşanılan ve yapılan, berdel mağduru tarafların uğradıkları, şiddet konusuna değineceğiz.

 

Özellikle bazı nedenlere bağlı olarak, berdel yapmak zorunludur iki aile için. Bu iki evlilik ya iki ailenin, akraba olmasından kaynaklıdır. Ya da yıllarca süren bir kan davasını bitirmek için, barışmak amacıyla bir birilerine kız vererek barış anlaşması yapılır. Ya da erkek ve kız birbirlerini severler, evlenmek isterler, kızın ailesi kızını vermek için karşı taraftan kız alma şartı koşarlar. Sebep her ne olursa olsun, yapılacak olan bu tür evliliklerin kararlarını aile büyükleri verdikleri için, ortada çok büyük bir baskı ve şiddet vardır.

Berdel Nedir Berdelin Çiftler
Berdel Nedir?

 

Berdel kadınlar üzerinde şiddet sayılır mı?

 

Berdel kadınlar üzerinde şiddet sayılır. Çünkü ortada evlenecek iki kız ve iki erkek vardır. Bu iki kızın berdel şeklinde evlenecek olması, sadece aile büyüklerinin verdiği kararlardan ibarettir. Gerçekten bu kızlar, söz konusu evlenecek erkekleri, ne kadar tanıyor olabilir, belki de hiç tanımıyorlardır. İnsan hiç tanımadığı ya da hiç benimsemediği, bir kişi ile nasıl evlenebilir. Gerçekten bir kadın için en büyük psikolojik şiddetten biridir bu durum. Daha kötü bir durum vardır ki o da evlendikten sonra gerçekleşir.

 

Bir çift mutlu değilse, hiç geçinemiyor olsa bile, diğer çiftin mutluluğu bozulmasın diye o evliliği sonsuza dek sürdürmek zorundadır. Aksi halde bir çift boşanmak isterse diğer çift bu durumdan etkilenir. Mutsuz çift boşandığında, diğer çiftte bu sebepten boşanmak zorunda kalır. Ortada boşanan bir çift varsa, aileler bu durumu hazm edemez ve diğer çiftede boşanmaları için büyük baskı ve psikolojik şiddet uygularlar. Bu durumda iki kadında mağdur olur. Ortada her iki evlilikte çocuklar var ise, çocuklarda mağdur olur.Bu korkunç ve acımasız düzende en çok kadın, var sa çocuklar maf olur.

Berdel Nedir Berdelin Çiftler
Berdel

 

Berdel erkekler için de şiddet sayılır mı?

 

Berdel, aynı şekilde erkekler içinde bir şiddet sayılır. Çünkü erkekler baskı altında evlendiklerinde, bu durumu hiçbir zaman içlerinde kabullenmezler. Bu nedenle büyük bir mutsuz evlilik yaşarlar. Ailesinin yaptığı psikolojik baskı sonucu evlenen erkekler, ileriki zamanlarda çocukları olsa bile o evliliği sürdürmek istemezler. Kendi içlerinde büyük savaş hâlinde olurlar.

Ailelerine hesap sormaktan çekinen erkek, genellikle eşinden çıkarmaya çalışır acısını. Bu da evlilik lerde büyük bir mutsuzluğa ve huzursuzluğa sebebiyet vermektedir. Berdel ile yapılan evliliklerde, sadece kadın değil, erkek te şiddete uğramış bir bireydir. Berdel Nedir? İle ilgili sorulara cevapladım, bunun ile ilgili yasadiklarinizi bizimle ve okuyucalarimizla paylaşabilirsiniz.

4 YORUM

  1. Avatar
    Pozitifseyler

    Tebrik ederim.

  2. Avatar
    Arkeoloji defterim

    Tebrikler