Bebeklerde Pişik Neden Oluşur Tedavi Yöntemleri.

Bebeklerde Pişik Neden Oluşur Tedavi Yöntemleri.

Bebeklerde Pişik Neden Oluşur Tedavi Yöntemleri.    Bebeklerde pişik sorunu ve çözümleri hakkında bilinmesi gerekenler. Bebeklerde pişik sorunu ve çözümleri.Doğal pişik tedavisi.Doğal pişik tedavisi nasıl yapılır? Öncelikle Bunun için doğal pişik kremi yapmamız gerekiyor ya da hazır bitkisel pişik kremleri alıp kullanmamız gerekiyor.

Doğal pişik kremi tarafı var sayfamda istediğiniz tarifi evde kendiniz hazırlayıp Bebeğinize uygulayabilirsiniz. Ama önce pişik hakkında bilgi edinelim. Bebeklerde pişik nasıl oluşur? Bebeklerde pişik sorunları ve çözümleri nelerdir? Pişik olmaması için uyarılar! Pişik önleyici tedbirler nelerdir? Pişirin derinleşmesi halinde ne yapılmalı? gibi konulara değinelim.

Pişik, bebeğinizin bez bölgesinin çevresinde kırmızı veya pürüzlü görünen sık karşılaşılan bir iltihaplı cilt türüdür. Bebeklerde pişik oluştuğunda, bebeklerin canı yanar ağlarlar rahatsız olurlar.

Bebeklerde Pişik  Neden Oluşur Tedavi Yöntemleri.

Pişik Belirtileri.

Bebeğiniz pişik oluştuğunda zaten rahatsız olup size belli ettirecektir.
Bebeğinizin bez bölgesi tahriş olmuş ve kırmızı olmuşsa, muhtemelen pişik olmuştur. Mutlaka bebeğinizin pişik olma ihtimalini göz ardı etmeyin. Cilt aynı zamanda biraz kabarmış ve dokunduğunuzda sıcak olabilir. Pişik küçük bir alanda birkaç pütürlü kırmızı nokta şeklinde hafif ya da bebeğinizin göbeği ve kalçalarına kadar yayılmış hassas kırmızı pürüzler halinde yayılmış olabilir. Bebeğiniz pişik olduğunda mutlaka tedavi surecine girip daha ilerlemesini engellemelisiniz.

Bebeklerde Pişik nasıl oluşur?

Pişik, bebeklerde çoğunlukla kasık ve cinsel organ etrafı ile popo kısmında daha çok görülmektedir. Kızarıklık şeklinde kendisini gösteren pişiğe anında müdahale etmek gereklidir yoksa pişik derine iner bu da bebeğimizi daha fazla rahatsızlık vereceği anlamına gelir. Çünkü vücuda yayılma özelliği vardır. Ve erken önlem alınmazsa dokurluk olabilecek bir duruma gelir. Peki evinizde pişik için yapılacak çözümler nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim ve çözümleri oluşturalım.

Sevgili Anneler bebeklerimizin.
Hassas ve yumuşak bir cilde sahip olması onları çok çabuk pişik olmalarına sebebi oluyor. Canının acımasına ve dolayısıyla bebeklerde huysuzluk yaratan bir durumdur ve bizim de canimizi sıkar. Çünkü pişikler oluştuğu bölgede yanma, kaşınma ve batma hissi verir. Çocuk doktorunuzun verdiği krem ya da merhemlerin dışında evinizde de bitkisel olarak pişik tedavisi yapabilirsiniz, bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
Pişik olmaması için uyarılar!
Bebeklerde pişik sorunu ve çözümleri.

Merhem kullanımı.

Bebeğinize mutlaka çinko, osit merhem veya kremler kullanmalısınız böylece bebeğinizin cildi nemden korunmuş olur. Bunun için dokturuza çinko osit içerikli merhem veya kremler yazdırın. Ve kullanın bu bebeğinizi sık sık pişik olmasını önleyecektir. Bunun için doğal bitkisel pişik kremlerde kullanabilir siniz.

Bebeğinizi arada acın.

Bebeğinizin altını arada açıp havalandırın bu bebeğinizin cildine iyi gelecektir sürekli beze hapis olması da Pişiğe sebebi olan etkiler içindedir. Günlük en az 15 dakika ile yarım saat kadar havalandırmanız yerinde olacaktır.

Bebeklerde Pişik  Neden Oluşur Tedavi Yöntemleri.

Antibiyotiklere dikkat!

Emziren annenin antibiyotik kullanması (Antibiyotikler, kötü bakterileri yok ettiği gibi iyi bakterileri de yok etmektedir. Bu sebeple iyi olan bakteriler de ortadan kalkmaktadır. Ortadan kalkan iyi bakteriler, mantar oluşturma riskini artırır. Bu da pişik oluşmasına neden oluyor. Antibiyotik kullandığınızda bebeğinizin pişik olma riski artar.

Yediklerinize dikkat edin!

Emziren annenin domates gibi asitli gıda tüketmesi bebeğinizin erken ve sik sık pişik olmasına sebebi olur. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, aşırı acı ekşi yemekleri yemeyin Yediklerinize dikkat edin.
Ek gıda dönemi başlangıcı.
Bazı yiyeceklere karşı vücudun tepki vermesi gibi sebepler sıralanabilir.
Bebeklerde pişiği önlemek için yapılması gerekenler yukarda sıraladığımız şeyleri yapmamanız.

Hijyeni aksatmayın!

Bebeğin altını temizlerken yeterli hijyen koşullarının sağlanmamış olması da pişik olma riskini artırır. Bebeğinizin bezini değiştirdiğinizde mutlaka bebeğinizi tertemiz edin, Aksi halde altı kırlı kalırsa mikrop kapabilir pisiğe dönüşebilir.

Beze dikkat edin!

Doğal pişik tedavisinden önce.
Pişiği önlemek için tedbirler almalısınız.
Bebeğinizin altını açtığınızda en az 15-20 dakika havalandırmalısınız.
Bebeğin altı kuruduktan sonra yeni bez takılmalıdır eski bez uzun süre kullanılmamalıdır.

Annenin bebeğin bezini takip etmesi gereklidir. Kaliteli ve bebeğinizin yaşına-kilosuna uygun bebek bezi seçimi yapmalısınız. Çünkü küçük bez seçimi bebeklerin vücudunu sıkarak pişik oluşumunu tetiklemektedir küçük bez takmayın bebeğinize. Aynı şekilde büyük bez seçimi ise dışkının dışarı sızmasına neden olarak pişiğe sebep olacaktır. Bezin kalitesi de önemli dır bezin markasını değiştirerek Pisiğin bezden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabilirsiniz.
Şayet anne, alt bezi olarak kumaş bezi kullanıyorsa, bezler yıkandıktan sonra mikroptan ve kimyasal kalıntılardan arındırmak için alt bezlerini 15 dakika kaynar suda kaynatılmalıdır.
Bitkisel yönden tedavi ederken yukarıdaki hususlara da dikkat etmenizi tavsiye ederiz Anneler.

Çok sabun kullanmayınız.

Sevgili Anneler Bebeğe uygun olmayan sert ve sağlıksız sabunlar kullanmayın. Bebekler için özel şampuan ve sabunları aliniz.
Sabunu mümkün olduğunca fazla kullanmayınız. Sabun seçiminde bebek sabunlarını tercih ediniz bunun için piyasada çok bebek sabunu var. Pişik olan bölgeyi sabunla yıkamayınız.
Kimyasal içerikli ıslak mendil yerine temiz bir pamuk ve ılık su ile temizleme işlemi yapınız ya da alkolsüz, parfümsüz, cilde uygun olan ıslak mendil seçimi yapılmalısınız.

Doktora götürülmesi gereken durumlar?

Pişik le cilt hastalıklarının arasındaki farkı anlayabilmeniz için pişiğe benzeyen tüm cilt hastalıklarını bilmeniz gerekiyor. Bebeğinizin pişiğe benzer bir şekilde p***** tahriş olduğunu gördünüz. Pişik tedavisinde yapılması gereken bütün normal şeyleri yaptığınız. Pişik kremi uyguladınız, yediklerinize dikkat ettiniz. Pişik tedavisindeki kurallara uyudunuz. Bir süre beklediniz fakat Bebeğinizin iyileşmediğini fark ettiniz. O zaman demek ki anlayacağınız bundan Bebeğinizin, pişik değil de cilt hastalıklarına uğradığıdır. Bunun için önce cilt hastalıkları ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Sonra da aradaki pişik ile cilt hastalıkları arasındaki farkı anlayabilmeniz için bu şart. Peki nedir bu pişiye benzeyen cilt hastalıkları? Bebeğiniz pişik değil de cilt enfeksiyonuna uğradıysa hemen doktora başvurmanız gerekiyor. Çünkü cilt hastalıklarında pişik tedavisi uygulandığında hiçbir şekilde iyileşmez etki etmez. Ancak Doktor kontrolünde İlaç kullanmanız tavsiye edilir. Gelin hep beraber bu cilt hastalıklarını gözden geçirelim anneler.

Çocuğunuzun poposunda pişik olduğunu düşündüğünüz şey, pekâlâ başka bir çocukluk hafif cilt rahatsızlığı da olabilir. Bu nedenle her birini etkili bir şekilde tedavi edebilmeniz için pişik ile diğer sık görülen rahatsızlıklar arasındaki farkı bilmeniz önemlidir. İmpetigo, seboreik dermatit ve isilik, çoğunlukla pişikle karıştırılan durumlardır. Bunlar Pişiğe benzer hastalıklardır bu durumlarda bebeğinizi doktora götürme yi ihmal etmemelisiniz.

İmpetigo.

Bez bölgesinde ve yüz ile ellerde sivilceler ve su toplayıp kaşınan kabuklu bal rengi iltihaplar olarak görünen bulaşıcı bir bakteriyel cilt enfeksiyonudur. Bu rahatsızlığın bulaşıcı olması yüzünden yayılmasını önlemek için tüm ailece ellerini sık sık antibakteriyel sabunla yıkaması gerekir. Bu tip bir iltihap görürseniz çocuk doktorunuza danışın. Bu hastalık bulasıcıdır.

Seboreik Dermatit

İlk yıllarında bebekleri etkileyebilen sık görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Çok bebeklerde görülür. Bebeğinizin kasığında, genital organlarında veya alt karın bölgesinde kalın beyaz veya sarı pullarla kaplı kabarmış, sert kırmızı lekeler görürsünüz; benzer lekeler kafa derisinde de göründüğünde bu duruma konak adı verilir. Rahatsızlık kısa süre içinde düzelmezse çocuk doktorunuza danışın.

Bebeklerde Pişik  Neden Oluşur Tedavi Yöntemleri.

İşililik.

Terden sıcaktan oluşan bir hastalıktır.
Sıcak ve nem isiliğe neden olabilir, bu durum ciltte ter biriktiğinde ve buharlaşamadığında ortaya çıkar. 3 aydan sonra daha az görülen bu durum, çok minik pembe pürüzlerle akne oluşumuna benzer görünümdedir ve bez bölgesindeki cilt katlarında, özellikle de bebek bezinin veya bez örtüsünün plastik kaplamasının cilde temas ettiği yerlerde görünür. Islaklık ve nem isiliğin temel nedenleridir, bebeğinizi kuru tutmaya özen gösterin. Bu yüzden çocuğunuzun aşırı giyinmediğinden ve cildinin kuru kaldığından emin olun. İsilik şiddetliyse doktorunuza danışma vakti gelmiştir. Beklemeyin böyle durumlarda doktur ihmal etmeyin.

Pişigin derinleşmesi halinde ne yapılmalı?

Pişik için doktora götürülmesi gerektiren durumlar. Ancak bitkisel olarak evinizde doğal pişik tedavi etmek istediniz, tüm kurallara uydunuz ve bunu 2-3 gün içerisinde geçiremediğiniz takdirde mutlaka doktora götürmelisiniz.
Pişiğe ateş eşlik ediyorsa.
Pişik hızlı bir şekilde vücudu sarmaya başladıysa.
Su toplama, kan çıbanı ve iltihaplı bir görüntü var ise.
En hızlı şekilde bebeğinizi çocuk doktoruna götürün.

Bebeklerde Pişik Neden Oluşur Tedavi Yöntemleri.

Sevgili anneler bebeğinizin sık sık pişik olmasına karşın en iyi pişik kremlerini kullanın yada doğal pişik kremlerini evde siz hazırlayın bu konu ile ilgili makalemi okuyabilirsiniz. Doğal pişik krem Tariflerini Sizde Deneyin devamı oku..

 

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]